UDHETIM ME AVION NE PRAGE – KALORVY VARY – BUDAPEST

UDHETIM ME AVION NE PRAGE – KARLOVY VARY – BUDAPEST

DT. 12-16 MARS — 5 DITE — CMIMI €339

  •  Nisja: 12/03/2019
  •  Kohëzgjatja: 5 ditë
  •  Vendodhja: Prage
  •  Çmimi: €339

PROGRAMI 5 DITOR I UDHETIMIT NE BUDAPEST – PRAGE / Akomodimi ne Hotele me 4 YJE

2 NETE AKOMODIM NE HOTEL ME 4 YJE NE BUDAPEST
2 NETE AKOMODIM NE HOTEL ME 4 YJE NE PRAGE

KY UDHETIM DO TE REALZIOHET NE DATAT SI ME POSHTE

Dt. 12 -16 MARS(5 Dite Udhetim) — Cmmi €339

Dita 1 (12 Mars): BUDAPEST


*Nisja ne oren 4:30 nga Tirana per ne Prishtine.
Pas check in ne aeroportin e Prishtines, fluturimi Prishtine – Budapest.
Nisja ne oren 12:05 nga Prishtina dhe mberritja ne oren 13:40 ne Budapest.
Transferta me transport komod ne hotel 4Yje ne qender te Budapestit
Kohe e lire per te pushuar.
Pasdite shetije e Budapestit ku vizitojme monumentet më tërheqëse të Qytetit si: Kodra Gellert, Fortesa e Peshkatarit, Katedralja e Shën Stefanit, Kështjella Vayda Hunjad, Sheshi i Heronjve, etj.
Me pas sipas deshires se grupit mund te vizitojme ujerat termale e hapura te Budapestit, Szechenyi bath, ,nje nder me te madhe ne Europe. Kohe e lire per tu reklasuar dhe shijuar ujin e ngrohte te vaskave.
*Fjetia ne Budapest


Dita 2
 (13 Mars): BRATISLAVE – PRAGE


*Mëngjesi në hotel.
Nisje, herët në mëngjes për në Pragë.
Gjate rruges ndalesë dhe vizitë panoramike në qytetin turistike te Bratisllave.
Vazhdimi i udhëtimit për në Pragë.
Akomodimi ne hotel 4 yje ne Prage. Pasdite kohe e lire ku ju sugjerojme te frekuentoni birrarite e fashme Ceke.*Fjetia ne Prage


Dita 3: 
(14 Mars): PRAGE – KARLOVY VARY


*Mëngjesi në Hotel.
Pas mengjesit do te nisemi te vizitojme Qytetin e Vjeter te Prages duke filluar me rrugen Parizka, e cila eshte nje rruge shume turistike, pergjate te ciles ndodhet dhe lagjia Cifute. Kjo lagje ka nje histori shume te vjeter dhe interesante e cila lidhet kryesisht me komunitetin Cifut, te vendosur ne kete zone qe ne periudhen e mesjetes. Nje nga Sinagogat me te vjetra ne Europe ndodhet pikerisht ne kete lagje. Do te vazhdojme pergjate Bulevardit Parizka deri ne Sheshin e Qytetit te Vjeter, I cili eshte nje nga me te medhenjte dhe me te bukurit ne Europe, fillimet e te cilit si nje shesh tregetar jane regjistruar qe ne shek. 12-te. Per tu vizituar jane Bashkia e Qytetit te Vjeter me kullen ku ndodhet ora Astronomike, Kisha e Shen Marise, Pallati I Koncerteve eshte nje ndertese shume interesante dhe gjithashtu Urën e famshme të Charlsit e cila është e zbukuruar nga 30 statuja të stileve të ndryshme.
*Pas dreke do te organizojme ekskursion ne KALORVY VARY ku do te vizitojme nje nga qytetet me te bukura te Cekise.
Karlovy Vary i mirenjohur ne te gjithe Europen per burimet e shumta te ujrave termale dhe banjat kurative.
Kthim ne Prage darke dhe akomodimi ne hotel*Fjetia ne Prage.


Dita 4: 
(15 Mars): PRAGE

*Mengjesi ne hotel*Pas mengjesit, kete dite do te vizitojme nje pjese tjeter shume te rendesishme te qytetit te Prages, Keshtjellen e Prages (Bileta e hyrjes 10 euro/person), e cila ndodhet ne krahun e majte te Lumit Vlatva, Ky kompleks, ndertimi I se ciles ka filluar qe ne shek 9 dhe ka vazhduar te ndryshoje dhe zhvillohet pambarimisht gjate 11 shekujve, fillimisht eshte krijuar si rezidenca e Princeshave Ceke, me pas e Mbreterve te Bohemise, dhe qe nga 1918, residence Presidenciale.

Kompleksi i Keshtjelles perfshin Pallatin e vjeter Mbreteror, Katedralen e Shen Vitus, Shen Wenceslas dhe Shen Adalbert, Basiliken e Shen George.

*Nga ora 13.00 nisje direkt per Budapest.
Udhëtimi zgjat rreth 7 orë. Ndalesa të shkurtra gjatë rrugës. Mbrritje ne Budapest dhe akomodimi ne hotel 4*.
*Fjetia ne Budapest

Dita 5(16 Mars): TIRANE

Mëngjesi në Hotel.
Transferta për në Aeroportin e Budapestit. Nisja më 9:55 nga Budapest dhe Mbrritje më 11:35 ne Prishtine.
Udhetimi me per ne Tirane. Gjate rruges ndalese ne Prizren per dreke.
Pas dreke kthimi per ne Tirane

————————————————————-
Duhet të dini se:

►Ne cmim per personin përfshihen:
1) Transport vajtie – ardhje Tirana – Aeroporti Prishtines – Tiranes
2) Fluturimi me avion Prishtine – Budapest – Prishtine
3) Akomodimi per 2 nete ne hotel 4 yje ne Budapest
4) Akomodimi per 2 nete ne hotel 4 yje ne Prage
5) Mengjeset gjate qendrimit ne hotel
6) Transporti dhe te shetitja ne Budapest, Brastislave, Prage dhe Kalorvy Vary sipas programit
7) Ciceron ne gjuhen shqipe gjate vendeve qe do te vizitojme
8) Taksat Turistike

————————————————————
► Akomodimi dhe fjetja do të bëhet:
a) Dy nete ne hotel 4 Yje ne Budapest
b) Dy nete ne hotel 4 yje ne Prage

————————————————————
► Nisja do të bëhet në orën 4:30 të ditës së pare, nga kafe Flora

————————————————————
► Pajisje dhe veshje për një guid sa më komode:

1) Pashaporta  per kalimin e doganes. Kujdes mjeti i identifikues ( Pashaporta) nuk duhet te jete i demtuar ose i thyer

————————————————————
Ne cmim nuk perfshihen:
A) Drekat dhe Darkat gjate diteve te udhetimit
B) Hyrjet në monumente, muzeume, parqe dhe Kalate

————————————————————
SHENIME
► Akomodimi ne dhome teke (sngle) mund te kete extra pagese ne varesi te politikave te hotelve ku qendrome
► Nese krevati nuk do te jete dopjo, atehere do te jene dy krevate teke te bashkuar
► Agjensia nuk mban pergjegjesi per personat e kthyer nga policia per arsye te ndryshme sic jane mundese dokumentacioni, espuls, etj.
► Nese nuk i ka mbushur 18 vjec dhe udheton me njerin nga prinderit, i duhet patjeter prokure e noterizuar dhe pashaporte
►Me ligjin e ri te miratuar kete vit, nese nuk i ka mbushur 18 vjec dhe deshiron te udhetoje pa pranine e 2 prinderve, duhet patjeter prokure